DDZ
  • Uddannelser
    • Zoneterapeut
      • Hvad er Zoneterapi
      • Uddannelsens opbygning
      • Uddannelseskalender
      • Pris og Økonomi
      • Gratis infomøder
      • Holdstart og tilmelding
    • Fysiurgisk massør
    • Massage Masterclass
    • Helio Massage
    • Anatomi & Fysiologi og Sygdomslære
    • Muskulær Zoneterapi
  • Kurser
  • RAB
    • Hvad er RAB
    • Uddannelseskrav
    • Vores RAB pakke
    • Dispensation
  • Om DDZ
    • Hverdagen på skolen
    • Vores undervisere
    • Det laver vores tidligere elever
    • Udtalelser fra tidligere elever
    • Nyhedsbrev
      • Se alle vores nyhedsbreve
    • Find os
  • Find behandler
    • Find en DDZ behandler
    • Elevbehandlinger
  • Information
    • Ny som selvstændig
    • Vores ministudier
    • Forskning i zoneterapi
    • Handelsbetingelser
    • Persondatapolitik
  • Menu Menu
  • Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart

Styrk Vagusnerven i klinikken

1.500 DKK

Vil du have den nyeste viden om vagusnerven, og hvordan vi som behandlere kan styrke og aktivere vores klienters vagustone? Så kig forbi Den Danske Zoneterapeutskole til en dags inspirerende undervisning.

For selv om vagusnerven, eller rettere vagusnerverne, for der er to, har været kendt siden antikken, har de sidste års fokus givet nogle nye brugbare vinkler. Især forskeren Stephen Porges forskning i den polyvergale teori, har givet os indsigter der umiddelbart virker helt indlysende og enkle, men alligevel er banebrydende i forståelsen af hvordan man styrker evnen til at regulere nervesystemet.

 

Kategorier: Kurser, Ukategoriseret
  • Beskrivelse

Beskrivelse

Kurset er for dig der er manuel behandler, f.eks. zoneterapeut, massør eller kropsterapeut.

Kurset vil give dig vil indsigt i hvordan vagusnerven arbejder i kroppen, hvilke funktioner den har, og hvordan du som behandlere kan styrke dine klienters vagustonen.

Du vil blive undervist i brug af konkrete teknikker, og der vil blive udleveret skriftligt materiale.

Klienter der især har gavn af aktivering af vagusnerven er mennesker med stress, og/eller mennesker i overgange. Det gælder både overgangsalder og teenagere. Men også mennesker der står i jobskifte, flytninger eller andre livsafsnit hvor hverdagen ændrer sig.

 

Vagusnerven:

Vi har alle en masse ”rygmarvsreaktioner” hvoraf de fleste er gode. For eksempel ved vi hvor tung tasken skal være, når både nøgler, pung og telefon, er i den. Er vægten for let kommer der et ubevist signal til hjerne, om at vi lige skal tjekke efter, og se hvad der mangler. Det er vores nervesystem og især vagusnerveren der hele tiden ubevist scanner os selv og vores omgivelser. Det er praktisk, så vi ikke hele tiden forstyrre vores bevidsthed. Den har nok at gøre i forvejen.

Desværre ligger der også i vores underbevidsthed en hel del gamle overbevisninger. Ting der engang var relevante, men som nu begrænser os i hverdagen. For eksempel kan det være blev du mobbet til gymnastik i folkeskolen, og nu kan alene lugten af et omklædningsrum sende dit nervesystem i kamp/flugt modus, og måske undgår du måske helt omklædningsrum. På den måde begrænses dit liv. Men igennem arbejde med at styrke vagustonen, kan vi langsomt og sikkert viske nogle af de gamle mønstre ud.

 

RAB: Kurset giver 7 RAB timer

Underviser: Helena Dreves, Zoneterapeut, Heliomassør, Kost ekspert og meget mere

Tid: Torsdag den 14. januar 2027 kl. 9.00-16.00

Sted: Den Danske Zoneterapeutskole, Marielundvej 45A, 2730 Herlev

Det får du med: Udover fantastisk undervisning får du kaffe, te, frugt, kursus materialer og kursus bevis

For yderligere informationer, kontakt DDZ på tlf.: 49 40 70 49 eller mail ddz@ddz.dk

Den Danske Zoneterapeutskole ApS
Marielundvej 45A
2730 Herlev
CVR 25861035
Mail: ddz@ddz.dk
Tlf.: 49 40 70 49

  • Facebook

Om Den Danske Zoneterapeutskole

DDZ er en af Danmarks ældste og mest erfarne zoneterapeutskoler, med mere end 40 år bag os. Vi har fokus på det personlige, det hele menneske, og sætter en ære i højt fagligt niveau og en uformel omgangstone. Og så gør vi altid vores bedste for at tilbyde fleksible løsninger, så flest muligt kan få den uddannelse de drømmer om.

Genveje

  • Kurv
  • Kasse
  • Handelsbetingelser
  • Persondatapolitik
  • Cookiepolitik
© Copyright - DDZ
Link to: Fysiurgisk Massage – aftenhold start 8. september 2026 Link to: Fysiurgisk Massage – aftenhold start 8. september 2026 Fysiurgisk Massage – aftenhold start 8. september 2026 Link to: Hovedpine Link to: Hovedpine Hovedpine
Scroll to top Scroll to top Scroll to top